News

Powstają nowoczesne pracownie do nauki zawodu w Czartajewie i Ostrożanach
08.02.2019
Trwają intensywne prace budowlane związane z modernizacją pracowni zawodowych w technikach w Czartajewie i Ostrożanach. Jest to I etap realizacji projektu pod nazwą "Kompleksowa modernizacja pracowni zawodowych w Powiecie Siemiatyckim". Kolejnym tegorocznym etapem będzie wyposażenie pracowni w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Z myślą o podnoszeniu jakości kształcenia zawodowego młodzieży, Powiat Siemiatycki pozyskał środki unijne na realizację całego projektu - 2,5 miliona złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
W ZST w Czartajewie projekt, który jest realizowany polega na remoncie części szkoły oraz budynku internatu, w którym znajdować się będą pracownie elektryczno-energetyczne, mechaniczne oraz zakup odpowiedniego wyposażenia.
Pracownie elektryczno-energetyczne, które zostaną utworzone w ramach projektu to:
1) Pomiarów elektrycznych i elektronicznych.
2) Montażu, uruchamiania i konserwacji instalacji elektrycznych.
3) Eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
Niniejsze pracownie elektryczno-energetyczne umożliwią prowadzenie zajęć praktycznych oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w niżej wymienionych zawodachi kwalifikacjach:
Technik elektryk:
1) Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
2) Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej:
1) Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
2) Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Elektromechanik:
1) Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
Pracownie mechaniczne, które zostaną utworzone w ramach projektu:
1) Konstrukcji maszyn,
2) Programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie,
3) Procesy produkcji
W Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach - projekt, który jest realizowany polega na doposażeniu pracowni planowania żywienia, pracowni obsługi konsumenta i pracowni gastronomicznej wraz z remontem pracowni obsługi konsumenta i pracowni gastronomicznej.
Realizacja niniejszego projektu wpłynie na poprawę stanu infrastruktury w szkołach zawodowych w Powiecie Siemiatyckim. Poprzez remont i wyposażenie pracowni w nowoczesną bazę dydaktyczna wzrośnie jakoś kształcenia. Nowoczesna baza dydaktyczna pozwoli uczniom nabyć kwalifikację i umiejętności dostosowane do potrzeb rynku pracy. W przyszłości to pozwoli, że pracodawcy będą mogli pozyskać specjalistów o kwalifikacjach odpowiadających ich wymogom. Zwiększy to szanse ludzi młodych, ale także pozostających bez pracy na odnalezienie się na rynku pracy, rozszerzy możliwości zatrudnienia i zminimalizuje problem bezrobocia. Ponadto zwiększy się atrakcyjność kształcenia zawodowego jako ścieżki edukacyjnej, co będzie pozytywnie wpływać na odsetek młodzieży przedwcześnie kończącej naukę.